Poezi me kater vargje

by
1.Shpirti im

Shpirti im i dëshiruar,ka vënë krahë,ka vënë fletë!
Se nga malli përvëluar,fluturoi si shpezë e lehtë
Niset larg e duke qarë,duke qarë e bërë oi?!
Dhe qëndron tek malli i parë(në të bukurën Shqipëri)

2.U ça zemra

U ça zemra ime,u bë thela-thela
Se ika nga vendi,nga vendi ku leva.
Kështu jam këtu(me zemër të çarë)
S’e di as vetë(a vdekur a gjallë?!…)

3.Dora jote

Dora jote aq e vogël,kur takoi me dorën time
Seç m’u duk si një lodër(kaq e vogël:si thërrime!)
Dora jote aq e vogël,por e shtrenjtë qe për mua
Ndaj dhe mendja më vjen rrotull(atë dorë e dua,e dua)

4.Shikoj buzën

Shikoj buzën miturake që po çel si një burbuqe
Ti më je si një zambake,unë po plak mbushur me huqe!
Tek hepohet buza jote,tek hepohet miturisht
Sado plak dhe me drojtje,e puth buzën pleqërisht.


Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s


Këtë e pëlqejnë %d blogues: