Plak ashik (poezi)

by

Plak ashik(poezi)

1.Zgjim rinor

U zgjova nga një gjumë rinor
(gjumë i bërë këtu e ca vite?!)
Dhe erdhi çasti”qiellor”
Sikur qeshë me ty,shpirte!

 

Siç shihet:u riha,u riha!
Pleqëria më la shëndenë
Më tej: u shpiha,u shpiha
Ah, ç’çaste! Ç’çaste që qenë!

 

Por tak dhe,pas pak,u kthiella
Gjithshka qe veç iluzion!
Sado që më pëlqeu “gjella”
Të gëzohem tani?Është vonë!

 

Se ikën çastet rinore
Pleqëria ka vënë domenin.
Dhe shfryj prej çasteve iluzore
Se hiç s’e mbaj dot helmin…

27 mars 2007

 

~

 

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s


Këtë e pëlqejnë %d blogues: