Arkiv Autori

F i k u (tregim)

5 Shtator, 2007

“Ç’të bësh. do ta bëjnë! “
Populli
Qe vjeshtë e parë e vitit 1966. Kisha dalë, si zakonisht, të merrja postën e repartit. Ushtrinë e kam bërë në Shëngjin, qytezë e vogël aso kohe, dhe, nga vendësit, unë, ushtar në ato kohë njihesha, pothuajëse, nga të gjithë. Shpërndaja edhe fletë – thirrjet për zbor për gjithë civilët dhe puna ma donte që të trokisja në shtëpitë e vendasve, më shumë se disa herë në vit. Po të llogarisësh që këtë punën e korrierit e bëra për tri vjet me radhë, kuptohet, edhe pse isha kaq i njohur në një qytezë aq të vogël të asaj kohe. Domosdo, nuk kam si e mohoj, edhe dashamirësinë e përgjithshme që kishin ata vendas aq bujarë për ne jabanxhinjtë(ku hynim edhe ne, ushtarët). E, pra, kisha dalë për të bërë atë ritualin e përditshëm dhe, patjetër, do ndaloja për të pirë një kafe tek klubi i vetëm i qytezës. Por atë mënjges shtatori(se mëngjes qe) , për çudi, ndryshe nga herët e tjera, njerëzit sikur e kishin prerë atë harenë e zakonshme dhe, sikur flisnin nën zë.

Diçka kish ndodhur:se i shihja që flisnin kokë më kokë dhe dikush shpejtohej duke marrë ndonjë paqetë “Partizani”, pa lëshuar atë përshëndetjen e zakonshme:si keni njeh, burra? ! dhe duke dalë po me atë shpejtësi që hynte.

– Çfarë ka ndodhur? – pyeta një plak të vjetër, jugor ky, që nuk di pse era e jetës e kish vërvitur deri në Shëngjin.

– Pse, a nuk e ke marrë veshë? – m’u kthye po me pyetje ai.

– JO!

– Si jo? – Ndrekës. Ndrekë Prelës atij që punon në port, – e njeh apo jo?

– Si nuk e njoh?

– E, pra, Ndrekës, i ka rënë djali i vetëm nga fiku, pikë e vdekur.

(more…)

Pa ty

11 Gusht, 2007

Pa ty

Behari pa ty,si dimër!
Dimri?Kuptohet-akullnajë!
E merr vesh,o syri i ndritur,
Pa ty,s’e kam hiç kollaj.

 

Qesenë,dihet,e kam bosh
Kacidhe nuk kam në kuletë
Të them që mos të shpresosh
Se jetën do ta kesh të lehtë.

 

Po zemrën e kam qelibar
Të tillë?As do gjesh ti gjëkund!
S’ka nga unë njeri më bujar
Në dashuri askush nuk më mund!

 

Në kushtet s’i kam aq të mira
(ti më njeh:unë jam dembel!)
Me ty unë përzë aq dimra
Se më je behar,e ngrohtë-diell…

19 korrik 2007

 

Shkruar nga Përparim Hysi

Soditje

11 Gusht, 2007

Soditje

Trupin tënd-lakuriq
Sa e shoh,mendja eksiq!
Sepse iku dhe kaptoi
Pa më thuaj:ku qëndroi?

 

Domosdo,qëndroi tek ti
Se nuk mbahej në burgji,
Se u shfaqën gjithë nishanet
Natyrisht,më zunë alarmet!

 

Shfaqen supet,shfaqen gjiret
Sërë-sërë,të gjitha hiret!
Upupu,si je e tëra?!
Gati mua t’më bjerë cërma!

 

Edhe ika,u xhindosa
Pas nishanesh krejt u sosa
Më la mëndja,shkoi e iku
Lakuriqja keq më fshiku.

13 korrik 2007

 

Në dhomën time

11 Gusht, 2007

Në dhomën time

Në dhomën time hyri një puhizë joshëse
(kush ma solli papandehur këtë puhizë?)
Padyshim që e sollli një bukuroshe
Nga ato që është prodhuar si jashtë serisë!

 

Se ndryshe,nuk ka si të jetë ndryshe
Që unë,plakaruqi,zë e këndellem!
Është një puhizë dehëse(pa si e qyshe)
Me të tani,pleqërisë,ja që “dehem”.

 

Dehem se rakia qe e fortë
Siç duket nga ajo ballëkazani!
Në kjo”puhizë”mua më vuri poshtë,
Ndodh them unë se ma deshi xhani.

28 qershor 2007

 

Ti

11 Gusht, 2007

Ti

Ti qe e bukur si një vegim!
Fustani mbi trup si derdhur mbi shkumë!
O Zot,a ma tregon dot “magjinë”
Se aq jam mahnitur(më zuri me shkumë?!)

 

Dua ta shpengoj unë imagjinatën time
Se brune me sy të kaltër rrallë kam parë
Ah,ta dish,o moj mikja ime!
Gojëhapur mbeta nga kjo pamje e rrallë.

 

E di që jetëshkurtër është bukuria
E di mirë tani që jam flokëbardhë!
Por ja që u marrosa unë nga bukuria
Dhe humba arsyen,sa mora prrallë.

 

S’kish se si?Ç’mund të bëja tjetër?
Qe një “magji” që na zuri të gjithë.
Tek shkruaj tani që jam burrë i vjetër
Dua që të më zëjë prapë ai “grip”

 

Dua?!Po vallë kaq a mjafton?
Rinia iku dhe kurrë s’kthehet më.
Në shkrova për dikë që zemëra ma don
E bëra se s’e di(në rron a s’rron më…)

5 qershor 2007

 

Atë puthje

11 Gusht, 2007

Atë puthje

Atë puthje të rrëmbyer
Që të dhashë dikur-dikur
Pse më duket vetullprerë
Si tani ta jap,sikur…

 

Sepse mbresa qe e tillë,
Që aq shumë,moj,më shijoi
Bëhem djalë i përtërirë
Sado mosha mua më shkkoi.

 

Mosha shkoi,po jo kujtimi
Mbresa e puthjes vjen më shfaqet
Sado plak është Përparimi
Sulet teje(Ç’i do llafet?!)

 

Llafet janë pa bereqet
E ka thënë me kohë i pari
Sado jam në moshë të tretë,
Ke parë ti,që ma do xhani…

21 prill 2007

 

Buzët e Sheriarit

11 Gusht, 2007

Buzët e Sheriarit

Seç më flet dikush nga larg
Veç për buzët e Sheriarit!
Zë e ndizet imi gjak
Zë më ndizet si prej zjarrit.

 

S’është i stisur.I vërtetë,
Se është zjarr ndezur nga malli
E di mirë dikush që flet
Se çfarë buzësh kish Sherjari!

 

Këto buzë të ëmbëla mjaltë
I shijova unë së pari
Ndaj më vijnë dhe më zënë djajtë
Ah,çfarë buzësh kish Sherjari!

 

Zë më hapet plagë e vjetër
Koren seç i hoq dikush.
Dhe,sado jam burrë i vjetër,
Ky kujtim me lotë më mbush.

20 prill 2007

 

Mos….

11 Gusht, 2007

Mos…
Mos ke harruar moshën
Që vë në veprim hiret që pate dikur?
Se,ende,nga hiret e tua joshem
Më duket mua sikur…

 

Se prapë buza e vogël me pushë
Të jepë një shend e bukuri të rrallë
Dhe dua që ta puth atë buzë
Aq,moj,aq unë kam mall.

 

E vogël je si një miniaturë
Vështrimin të ëmbël e joshës
Oh,ato çaste dikur-dikur!
Më bëjnë që t’i them defo sun moshës!

 

Rinia vërtet ka perënduar
E freskët dhe e çelur je si gonxhe!
Sado që mosha më ka shkuar
Dorëzohem para teje:më joshe!

 

Vezullon si yll i paprekshëm
Në sy,ende,qiell pranveror
Magjepsem,i tëri magjepsem
Në prehërin tënd bie “theror”.

2 prill 2007

 

Një zog

11 Gusht, 2007

Një zog

Një zog i lumtur ka hapur krahët
Ka hapur,ka pushtuar zemrën time!
Dhe s’mbahem nga ohet dhe ahet
Se jam me ty,moj shpirtja ime.

 

Cicërin-cicërin gëzueshëm
S’mbahet,s’mbahet kënaqësisë
Ah,se ç’çast i mrekullueshëm!
I tillë është çasti i dashurisë.

 

Dashuria është tërë bota
Të tjerat janë veç marrina
Dhe ja tek të marrë hopa
Ty që me je vetë mrekullia.

30 mars 2007

 

“Vera” e hireve të tua

11 Gusht, 2007

  ”Vera” e hireve të tua

“Vera” e hireve të tua
Seç më dehu(qe “verë” e fortë!)
Je e bukur,s’ke se ç’thua
Më goditi mu në kokë.

 

Edhe mbeta me gojëhapur
Sikur hëngra “gjellë të nxehtë!”
Se,sado që jam flokzbardhur,
Kam ende një dell sherret.

 

Zë kullos në kohëra djali
Kur kullosja hergjele
Ato hire:t’i marrë djalli!
Sa më ngasin:olele!

 

Dhe bërtas siç bën i marri
Jam i dehur:s’e bëj hasha!
Qasu t’hu se më griu malli
Plasa,hiremadhe,plasa…

29 mars 2007